Zapraszam do śledzenia postępów drugiego w tym roku TBR-u oraz innych lektur, które również mam w planach w tym roku.
niedziela, 30 czerwca 2024
#4 TBR 2024 lipiec - grudzień
Zapraszam do śledzenia postępów drugiego w tym roku TBR-u oraz innych lektur, które również mam w planach w tym roku.
Podsumowanie czerwca
🍒 W tym roku czerwiec nie obfitował w dużo przeczytanych książek. Największy czytelniczy czas miał miejsce początkiem miesiąca, kiedy to ukończyłam zaczętą jeszcze końcem poprzedniego miesiąca majową premierę wydawniczą. Mowa o książce Izabeli Pek, "Noce z Dudą", która opowiada o relacji Autorki z polskim prezydentem oraz politykami partii rządzącej przez ostatnie osiem lat w kraju. Książka okazała się być dobrą lekturą, i choć początkowo myślałam, że będzie bardzo polityczna, napisana w plotkarskim stylu, okazało się, że ta przeplatana cytatami z "Mistrza i Małgorzaty" opowieść może nieść ze sobą coś więcej niż wyłącznie skandal n apolitycznym szczeblu.
Kolejną książką, którą ukończyłam w maju jest "Złodziejka książek", którą przeczytałam w ramach klubu książki American Club Corner. Tytuł ten bardzo polecam, zwłaszcza miłośnikom opowieści napisanych z historią drugiej wojny światowej w tle. Autor zgrabnie przedstawia wydarzenia. Mimo, iż tematyka książki nie jest lekka, to oparcie historii na niecodziennym narratorze, jakim jest Śmierć - wprowadza nie tylko zainteresowanie czytelnika, ale też dodaje tej historii nieco innego wydźwięku. To się czuje podczas lektury.
Obiecałam przeczytać książkę w oparciu o twórczość Jamesa Camerona. Uda się to na pewno, ale jeszcze nie w tym miesiącu. Tym razem oddałam pierwszeństwo "Złodziejce książek" i nauce do specjalizacji. Za to pod względem filmowym nadrobiłam w czerwcu pierwszą część "Avatara". Nigdy wcześniej nie miałam okazji widzieć tego filmu. Czeka na mnie jeszcze "Avatar. Istota wody". W lipcu liczę na częstszą lekturę tej książki o twórczości Camerona (i myślę, ze to założenie się uda).
Wciąż mam zaległe książki z właśnie kończącego się TBR-u czytelniczego, a już szykuje się nowy TBR z kolejną porcją książek na ten rok. Nie narzucam sobie jednak wielkiego tempa z zaległościami z pierwszego półrocza, bo tak naprawdę najbardziej mi chodzi o to, aby te założone do przeczytania książki ukończyć jeszcze w tym roku (przynajmniej ich większość).
W tym miesiącu muzycznie umilała mi czas najnowsza płyta Sanah "Kaprysy", gdzie pośród dwudziestu utworów znalazłam parę naprawdę dobrych perełek: od szybszych, jak "hip, hip hura", czy "Nimbostratus" po nastrojowe ballady w stylu: "Do kiedy jestem", "Miłość jest ślepa", "Mleczna droga", "Pańskie łzy oto woda" lub też dobre "było, minęło". Płytę ze swojej strony polecam, zwłaszcza, jeśli lubicie tę artystkę. Mnie zachwyciła swoją poetyckością i zainspirowała do odnalezienia pisanych niegdyś (i obecnie) przeze mnie wierszy i zebrania ich w całość, co miałam uczynić już wiele lat temu.
A skoro o poezji mowa, w ostatnim miesiącu przybyły do mnie dwie książki: "Wiersze wszystkie" Wisławy Szymborskiej oraz "Poezje" Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej. Chciałabym się z nimi kiedyś zapoznać.
Zapraszam też do zapoznania się z drugim w tym roku TBR-em na miesiące lipiec-grudzień 2024 🌳
Czerwiec w liczbach:
Przeczytanych książek: 2Łączna liczba stron czytanych książek: 866
Literatura faktu/Reportaż/Esej/Felieton: 1
Literatura piękna/współczesna: 1
poniedziałek, 10 czerwca 2024
Złodziejka książek
W książce tej Zusak zabrał mnie do nazistowskich Niemiec pozwalając by Śmierć snuła swoją mroczną opowieść. Tak, bo to właśnie Śmierć jest narratorem tej książki. Jest z nami od początku, dostarcza nam swoich notatek "na boku" opowieści, drobnych uwag do historii. Jak na przykład ta najbardziej znana:
"Drobna uwaga: na pewno umrzecie."
Tytułową złodziejką książek jest Liesel Memingel. Mała dziewczynka, która wraz z matką i bratem jedzie pociągiem. Już wiadomo w jakim celu dzieci jadą. Mają być oddane do nowej rodziny. Koniec końców oddana zostaje tylko Liesel. I tu zaczyna się cała historia. Poznajemy ulicę Himmelstrasse w niemieckim mieście Molching. Nowymi rodzicami Liesel stają się Rosa i Hans Hubermannowie, a czytelnik ma szansę poznać losy małej dziewczynki, która swoją pierwszą książkę wzięła przypadkiem na cmentarzu, jeszcze nie umiejąc nawet czytać. Jak potoczy się historia Liesel? Czy znajdzie w nowym mieście swoje miejsce na Ziemi? Czy zaaklimatyzuje się i zawrze nowe przyjaźnie, czy będzie samotniczką? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań należy szukać w książce.
Jak wspomniałam na początku "Złodziejka książek" jest już dość dawno wydanym tytułem i mam wrażenie, że już wiele osób zna tą historię. Dla tych, którzy jednak jeszcze jej nie poznali - a uwielbiają czytać - mogę już dziś powiedzieć, że z pewnością jest to książka z rodzaju tych, w których można polubić główną bohaterkę. Bardzo dobrze jest tu widoczna jej miłość do książek, do słowa pisanego i w ogóle do mocy jaką mają słowa. Myślę też, że tytuł może zainteresować tych czytelników, którzy chętnie sięgają po książki o tematyce drugiej wojny światowej, opisujących zagładę Żydów.
Przy okazji rematu wojny, który jest tłem dla wydarzeń w "Złodziejce książek", Autor przemyca czytelnikowi parę spostrzeżeń na temat tego czym jest życie i śmierć, czym jest i jak może wyglądać ludzka natura - możemy tutaj obserwować zarówno jej jasne, jak i ciemne strony; a także jaki jest dla głównej bohaterki świat, co najlepiej oddaje cytat z książki:
"Świat to taki wstrętny gulasz, pomyślała. Tak wstrętny, że nie można wytrzymać."
Polecam "Złodziejkę książek" , zwłaszcza tym czytelnikom, którzy mają ochotę oddać się refleksjom na temat życia i śmierci. Z pewnością jest to taka książka, która skłania do przemyśleń. Żeby jednak nie było tak smutno i strasznie: tak, są tu też lżejsze fragmenty, które niekiedy rozbawią czytelnika. Jest wachlarz różnych bohaterów, a przy tym towarzyszyć mogą czytelnikowi różne emocje. Jednych polubimy, innych możemy znienawidzić, jeszcze innych ponownie polubić, a niekiedy im współczuć.
I taka właśnie jest ta książka. Wywołuje emocje. Intryguje, czasem bawi, czasem złości, czasem może nawet wzruszyć. Też trochę może uczyć, ale przede wszystkim jest wciąż przerażająco wręcz aktualna.
Data przeczytania: 10-06-2024 (od: 15-05-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
sobota, 1 czerwca 2024
Noce z Dudą
Książkę "Noce z Dudą" dzięki szokującej treści oraz prostemu stylowi pisania czyta się szybko i z zainteresowaniem. Stwierdzenie, iż czytałam ją chwilami z obrzydzeniem jest w przypadku tego tytułu plusem. Bo niektóre jej fragmenty mogą wprawić czytelnika w [delikatnie mówiąc] konsternację, jeśli weźmie się pod uwagę te "grzeszki polityków", o których tutaj mowa i jednocześnie czytelnik skonfrontuje to sobie z rzeczywistością i dotrze do niego, że to o czym czyta, to nie fikcja - to reportaż, a opisywane historie, to nie "opowieści dziwnej treści" o ludziach z zacofanego świata, tylko nasi politycy - partii, która jeszcze do niedawna była u władzy, przeprowadzała pseudo komisje śledcze ds. Amber Gold jako przykrywka dla swoich brudów... Głowa mała, a to przecież tylko niewielka cząstka pośród innych afer... Udało się więc idealnie pokazać ten brud, a momentami wręcz syf oszukańczej polityki pełnej krętactwa, mataczenia i manipulacji elektoratem.
* cytaty pochodzą z książki "Noce z Dudą" (Izabela Pek), Wydawnictwo: IZI Books, 2024
Data przeczytania: 01-06-2024 (od: 29-05-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
"Zbyt głośna samotnosć" (Bohumil Hrabal)
Popularne posty
-
❄ Luty zaczął się od ukończenia pierwszej książki z sześciu, które wybrałam sobie jako roczny TBR książek długo czekających na przeczytanie...
-
❄ Luty obfitował w wiele tytułów należących do różnorodnych gatunków. Początkiem miesiąca udało się ukończyć między innymi "Czerwoną...
-
🌱 W maju przeczytałam dziewięć książek, z których większość to literatura obyczajowa (gorszej i lepszej jakości). Znalazło się również miej...
-
Pewnego dnia Małgonia dowiaduje się o śmierci swojej byłej teściowej. Zagadka jej śmierci jest dziwna i ekscytująca, tym bardziej, gdy Małgo...
-
CYKL: "MILLIE CALLOWAY" (TOM 1) Nie chcąc zdradzić za dużo z fabuły tego thrillera, tym razem zacznę swoją opinię inaczej, niż z...
-
W tym harlequinowym romansie z cyklu "Światowe Życie Extra" , poznajemy Simone Hamilton, która pewnego dnia przyjeżdża do Hiszpani...
-
Wraz z bohaterami powieści kryminalnej Loreth Anne White przenosimy się do Kanady. To właśnie tutaj dokonano makabrycznego odkrycia: podczas...


