Titanic

 


W tym miejscu chciałabym opowiedzieć Wam o jednej z moich pasji. Bo książki to nie wszystko. Poza nimi, na taki „mój mały świat”, składa się jeszcze temat, który z czasem ze zwykłej fascynacji przerodził się w hobby. Pasję, którą zawdzięczam… No właśnie – czemu? Zacznijmy od początków…


Spis treści

1. Początek, czyli o wpływie pewnego filmu
2. Multimedia i gadżety
2.1. Multimedia
2.1.1. Film
2.1.2. Muzyka
2.2. Gadżety
2.2.1. Biżuteria
2.2.2. Papeteria
2.2.3  Inne
3. Czasopisma
4. Książki poświęconye tragedii Titanica oraz innych statków
4.1. Przeczytane książki
4.2. Książki oczekujące na przeczytanie



1. Początek, czyli o wpływie pewnego filmu


Filmowe dzieło Jamesa Camerona znają już chyba wszyscy. „Titanic”, bo o nim mowa, to wysokobudżetowy film ($200 000 000), który miał swoją premierę w 1997 roku. Jedenaście Oscarów, w tym ten najważniejszy – dla najlepszego filmu. Setki tysięcy fanów nie tylko filmu, bo też samych odtwórców głównych ról – Kate Winslet (Rose DeWitt Bukater) i Leonardo DiCaprio (Jack Dawson).

Pierwszy raz widziałam ten film będąc dzieckiem, może w wieku około trzynastu lat. Jednakże to trzy lata później (będąc w liceum) zakochałam się w tej produkcji. Po tamtym czasie wykorzystywałam każdą okazję, kiedy tylko "Titanic" puszczany był w telewizji, by móc ponownie przeżywać tę historię. Nie zliczę ile razy już widziałam dzieło Camerona. Po ponad dwudziestu seansach po prostu przestałam liczyć. Przez cały ten czas były też inne filmy związane z tym tematem, zarówno dokumentalne, jak i telewizyjna wersja „Titanica” z roku 1996 z Catherine Zetą–Jones, ale to wersję Camerona najbardziej uwielbiam.




Można by było powiedzieć, że pokochałam tę historię przez wątek romansu i nic poza tym. Owszem, ale są też inne aspekty, które z czasem również pokochałam w filmie. I o ile niegdyś to wątki sprzed katastrofy najbardziej lubiłam, o tyle na przestrzeni lat i po obejrzeniu tego filmu te kilkadziesiąt razy, dostrzegam wartość tych scen katastrofy oraz stopniowej agonii statku.

Taki był początek. Po pierwszych kilku następnych seansach rozpoczęła się fascynacja tematem. Na początku filmem. Zbierałam masę informacji, artykułów i tym podobnych. Z czasem zaczęła mnie wciągać historia statku. Poszukiwałam informacji o prawdziwym Titanicu. A co za tym idzie: zainteresowałam się stoczniami, które odpowiadały za budowę statku - White Star Line oraz Harland & Wolf odpowiedzialnego za Carpathię. Tym samym moje zainteresowanie rozszerzyło się o inne statki, Britannic, Oceanic, Lusitania, Mauretania… Z czasem zaczęłam się interesować już nie tylko samą historią statku i jego dziewiczego rejsu, ale też losem tych, którzy zmarli oraz tych, którzy tę tragedię przeżyli.

Myślę, że dziś patrząc z perspektywy tego, jak postrzegałam film kiedyś jako nastolatka, a jak postrzegam obecnie - już nie tylko sam film, ale też ogólnie historię statku, z całą pewnością mogę stwierdzić, iż dojrzałam do tego, aby docenić aspekt historyczny. Sądzę, że spora w tym zasługa nie tylko samego filmu (który skłonił mnie do dalszych poszukiwań) ale też filmów dokumentalnych, a w szczególności właśnie czytane książki na ten temat sprawiły, że mój pogląd ewoluował. Ze zwykłej fascynacji nastolatki do prawdziwego zainteresowania.





2. Multimedia i gadżety
 
Teraz zajmijmy się rzeczami związanymi z tematem Titanica, które posiadam. Wiadomo, że nie są to tylko multimedia, gdyż film Jamesa Camerona poruszył nie tylko serca widzów, ale też producentów gadżetów. Tym sposobem powstało gro przeróżnych rzeczy związanych z tematyką filmu: począwszy od biżuterii wszelakiego rodzaju breloczków, naszyjników, plakatów, po widokówki, znaczki pocztowe, puzzle, koszulki, kubki, pościel i inne ciekawe rzeczy, które stworzono w nawiązaniu do statku.

 
2.1. Multimedia

Wśród znaczących dla tego tematu rzeczy są z pewnością słynne dzieło Camerona i muzyka filmowa skomponowana przez Jamesa Hornera.



2.1.1. Film

DVD "Titanic" (1997) 
 
Czymże byłaby ta historia, gdyby nie film, od którego wszystko się zaczęło? Wiadomym jest, że w mojej kolekcji nie mogło go zabraknąć pośród wszystkich rzeczy związanych z tematem Titanica. Tu mamy dwupłytowe polskie wydanie na DVD (wydane w 2012 roku). Był to pierwszy oryginalny film, jaki sobie kupiłam. Posiada między innymi polskie napisy, polskiego lektora (z dźwiękiem 5.1) oraz dodatki: alternatywne zakończenie oraz to, czego nie mam w innym wydaniu tego filmu (o czym mowa za chwilę), mianowicie wszystkie dwadzieścia dziewięć wyciętych scen, które już znałam wcześniej za pośrednictwem stron internetowych poświęconych temu filmowi. Wartościowa rzecz dla każdego fana filmu Camerona, zwłaszcza zważywszy na to, iż sporo z tych wyciętych scen jest dość znaczących dla istoty następujących po nich wydarzeń. Aż szkoda, że zostały usunięte z ostatecznej wersji filmu. Jednak, patrząc na to, gdyby zostały film trwałby zapewne mocno ponad cztery godziny…
 

 
Przednia okładka polskiego wydania

 
Tylna okładka polskiego wydania

 
Płyty DVD polskiego wydania

DVD "Titanic" (1997)
 
Kolejnym wydaniem filmu, który jest w mojej kolekcji, jest również dwupłytowe wydanie filmu, przy czym mamy wersję francuską z możliwością przełączenia na język angielski (wydanie z roku 2005). Brak tu polskiego lektora i napisów, za to mamy dźwięk 5.1 i napisy angielskie i francuskie. Tu nie znalazłam scen niewykorzystanych, za to ma coś, czego nie ma moja polska edycja, mianowicie masę wywiadów z reżyserem, twórcami filmu i głównymi aktorami, którzy zagrali najbardziej kluczowe role (Kate Winslet, Leonardo DiCaprio, a także Glorią Stewart, Frances Fisher, Victorem Garberem).
Ponadto pudełko z filmem jest schowane w kartonowe etui, które się otwiera (ma zapięcie na rzep - widoczne na poniższym zdjęciu - zdjęcie trzecie). Po otworzeniu tej części mamy między innymi spis wszystkich sześćdziesięciu czterech rozdziałów.
 
 
 
Przednia okładkafrancusko-angielskigo wydania

 
Tylna okładka francusko-angielskigo wydania
 
 
Wnętrze kartonowego etui kryje spis wszystkich rozdziałów
 
Pierwsza płyta DVD

Druga płyta DVD
 
 
2.1.2. Muzyka

Skoro mowa o filmie, to nie może też zabraknąć muzyki. Ścieżka dźwiękowa, która powstała specjalnie do filmu jest więc kolejną multimedialną rzeczą, która nie może umknąć żadnemu fanowi tematu. A trzeba wiedzieć, że tutaj na jednej płycie się nie kończy...


Soundtrack "Titanic: Music from the Motion Picture" (James Horner) (Sony Classical 1997)
 
Jeśli mówimy o soundtracku, każdy od razu ma na myśli ścieżkę dźwiękową powstałą 18 listopada 1997. To właśnie wtedy firma Sony Classical/Sony Music wypuściła na rynek w całości skomponowaną przez Jamesa Hornera płytę CD z muzyką filmową „Titanic. Music from the Motion Picture”. Z następującymi utworami:
 
1. "Never an Absolution" (3:03)
2. "Distant Memories" (2:23)
3. "Southampton" (4:01)
4. "Rose" (2:52)
5. "Leaving Port" (3:26)"
6. "Take Her to Sea, Mr. Murdoch" (4:31)
7. "Hard to Starboard" (6:52)
8. "Unable to Stay, Unwilling to Leave" (3:56)
9. "The Sinking" (5:05)
10. "Death of Titanic" (8:26)
11. "A Promise Kept" (6:02)
12. "A Life So Changed" (2:13)
13. "An Ocean of Memories" (7:57)
14. "My Heart Will Go On" (Will Jennings, Céline Dion) (5:11)
15. "Hymn to the Sea" (6:26)


Przednia okładka płyty

Tylna okładka płyty

Płyta CD z dołączoną książeczką


Soundtrack "Back to Titanic" (James Horner) (Sony Classical 1998)

Oczywiście powyższy soundtrack to nie wszystko. Każdy szanujący się fan wie, że niecały rok później 25 sierpnia 1998 roku powstał drugi soundtrack, również z wytwórni płytowej Sony Music i także skomponowanej przez Jamesa Hornera. Ścieżka dźwiękowa nosi tytuł "Back to Titanic" i zawiera następujące utwory:

1. "Titanic Suite" (James Horner) (19:05)
2. "An Irish Party in the Third Class" (zawiera John Ryan's Polka i Blarney Pilgrim) (Traditional/Gaelic Storm) (3:48)
3. "Alexander Ragtime Band" (I Salonisti) (Irving Berlin) (2:31)
4. "The Portrait" (James Horner) (4:44)
5. "Jack Dawson's Luck" (zawiera "Humours of Caledon", "The Red-Haired Lass", "The Boys on the Hilltop" & "The Bucks of Oranmore") (Traditional/James Horner) (5:39)
6. "A Building Panic" (James Horner) (8:09)
7. "Nearer My God to Thee" (Mason, Adams/I Salonisti) (2:51)
8. "Come Josephine in My Flying Machine" (Fred Fischer, Alfred Bryan/Máire Brenna) (3:33)
9. "Lament" (zawiera "A Spailpín A Rún") Traditional/James Horner) (4:37)
10. "A Shore Never Reached" (James Horner) (4:27)
11. "My Heart Will Go On" z dialogami z filmu (Jennings,James Horner/Celine Dion) (4:43)
12. "Nearer My God to Thee" (Mason, Adams/Eileen Ivers) (2:23)
13. "Epilogue - The Deep and Timeless Sea" (James Horner) (12:38)
 

Przednia okładka płyty

Tylna okładka płyty

Płyta CD z dołączoną książeczką

Książeczka po rozłożeniu (z tekstami)

Książeczka po rozłożeniu (plakat)


Soundtrack"Anniversary Edition " (James Horner/I Salonisti) (2012)

Setna rocznica zatonięcia Titanica przypadająca na kwiecień 2012 roku przyniosła fanom niemałą gratkę w postaci kolejnej płyty z muzyką filmową. Tym razem zebrano utwory w dwupłytowe wydanie z muzyką (te z podstawowej wersji z 1997 roku) oraz czteropłytowe, w rozszerzonej wersji kolekcjonerskiej (ja posiadam wersję dwupłytową). Płyty zawierają nie tylko znaną już muzykę skomponowaną przez Hornera, ale też (na drugiej płycie) utwory zagrane przez orkiestrę I Salonisti. W filmie jest to całe tło muzyczne grane przez orkiestrę, głównie w scenach z pierwszej klasy. Różnorodność tej płyty bardzo pozwala słuchaczowi wczuć się w klimat z salonów.

Płyta 2
1. "Valse Septembre" (Godin) (3:41)
2. "Marguerite Waltz" (Gounod) (2:35)
3. "Wedding Dance" (Lincke) (2:32)
4. "Poet and Peasant" (Suppé) (6:50)
5. "Blue Danube" (Strauss II) (6:56)
6. "Song Without Words" (Tchaikovsky) (2:38)
7. "Estudiantina" (Lacôme, Lusignan) (3:12)
8. "Vision of Salome" (Joyce) (2:43)
9. "Titsy Bitsy Girl" (Caryll, Mockton) (1:37)
10. "Alexander's Ragtime Band" (Berlin) (2:29)
11. "Sphinx" (Popy, Pouget, Chapella) (3:49)
12. "Barcarole" (Offenbach) (3:32)
13. "Orpheus" (Offenbach) (8:41)
14. "Song of Autumn" (Joyce) (3:54)
15. "Nearer My God to Thee" (Mason, Adams) (2:50)
 

Przednia okładka płyty

Tylna okładka płyty

Pierwsza płyta CD z dołączoną książeczką

Druga płyta CD i zdjęcie wewnątrz

Cztery naklejki dołączone do płyty



2.2. Gadżety

Przejdę teraz do gadżetów związanych ze statkiem - głównie z filmem Camerona. Jak wiadomo zaczynam od biżuterii, jako tej najbardziej charakterystycznej dla wszelkich tego typu rzeczy. Następnie opisuję różności od gadżetów więcej i mniej spotykanych, przez te z rodzaju papierowych, monet i tym podobnych.
 
Żadna z tych biżuteryjnych rzeczy nie ma większej wartości, gdyż łańcuszki są jedynie posrebrzane, sztrasowe szkiełka tylko imitują "diamenty", a kamienie nie są prawdziwe, aczkolwiek prezentują się bardzo ładnie. Monety również nie mają większej wartości numizmatycznej. Tak samo zegarek, jak i reprodukcja gazety - są jedynie imitacjami. Wszystkie te rzeczy można bez problemu znaleźć w internetowych sklepach.


2.2.1. Biżuteria

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i chyba najbardziej powszechnych jeśli chodzi o gadżety rzeczą jest niewątpliwie biżuteria w skład, których wchodzą między innymi różne naszyjniki, zawieszki, bransoletki, pierścionki, charmsy, a także zegarki. Wiadomo, że najbardziej rozpowszechnionym i - prawdopodobnie najczęściej szukanym - jest słynny granatowy naszyjnik...


Naszyjnik
 
Filmowy diament „Heart of the Ocean” (Serce Oceanu), w którym Kate Winslet pozowała do szkicu, stał się inspiracją do stworzenia wielu różnych - lepszych i gorszych – imitacji, a patrząc na sklepy internetowe, aukcje i tym podobne: handel pod tym kątem ma się świetnie. Co i rusz powstają wisiorki z zawieszką stylizowaną na słynny filmowy diament i to w różnych kolorach, ale jak wiadomo najbardziej pożądanym jest mocno granatowy, kobaltowy odcień Serca Oceanu.

Ja posiadam dwa naszyjniki. Pierwszym, jaki sobie sprawiłam był ładny naszyjnik z równie ładną błyszczącą zawieszką Serca Oceanu (w błękicie). Uwagę zwraca szczególnie sam naszyjnik, który jest dość ładnie wykonany, z porządnym zapięciem i sporo odbiegający od większości często przewijających się w Internecie imitacji tego naszyjnika.

 

 
Miłośnicy biżuterii nie tylko mogą szukać samego wisiorka, ale też skomponować sobie cały zestaw stylizowany na słynny naszyjnik. Serce Oceanu może być wkomponowane w uroczą bransoletkę, może być oczkiem pierścionka, czy też ozdobić nasze uszy w formie kolczyków. Często  można je spotkać na wielu aukcjach osobno. Czasem warto jednak zapolować na cały zestaw razem z naszyjnikiem. Ja, mając już naszyjnik z powyższego zdjęcia, nigdy nie interesowałam się innymi imitacjami, tym bardziej, iż nie natrafiłam (jak dotąd) na ładniejszy 😉
Skusiłam się na zestaw z naszyjnikiem głównie dla bransoletki i pierścionka.



Naszyjnik
 
Kolczyki
 
Bransoletka
 
Pierścionek
 

Łańcuszki z zawieszką

Wśród biżuterii i "wysypu" Serca Oceanu, w sklepach internetowych znajdują się też zawieszki i wszelkiej maści wisiorki, które przedstawiają albo sam statek albo sceny z filmu Camerona. Poniżej przedstawiam dziesięć zawieszek z łańcuszkiem, na których są wizerunki głównych aktorów. Przedstawiają najbardziej znane kadry z filmu lub zdjęcia, znane nam z plakatów, które promowały film.
 
 


Zegarek kieszonkowy

Serię pozostałych gadżetów rozpoczynam dodatkiem, który jeszcze mogę zaliczyć do kategorii biżuterii. Jest nim kieszonkowy zegarek. Nie jest on wykonany jakoś bardzo ładnie, aczkolwiek swoim stylem retro świetnie wkomponowuje się w klimat XIX wieku. Zegarek posiada zwykły łańcuszek zapinany na karabińczyk. Na przedniej, odmykanej klapce poza statkiem ma też postacie Rose i Jacka. I choć ich wygląd jest dość osobliwy i średnio przypomina postaci z filmu, tak wizerunek ten i tak jest dobrze znany. Ten gadżet dość często wykorzystuję do wszelakich zdjęć jako dodatek przy książce (najczęściej gdy książka właśnie dotyczy Titanica lub jakichś starszych czasów).






2.2.2. Papeteria

Pośród "papierowych" rzeczy związanych tak ze statkiem, jak i z opowiadającym jego historię filmem mogą znaleźć się między innymi plakaty, znaczki pocztowe, zakładki do książek, wszelkie reprodukcje (od gazet po pocztówki).

 
Reprodukcja gazety
 
Jedną z rzeczy, którą zdobyłam na jednej z aukcji internetowych jest dość wiernie oddana reprodukcja gazety codziennej "The Boston Daily Globe", datowanej na 16 kwietnia 1912 roku, niemal w całości poświęconej tematowi katastrofy Titanica. Zawiera między innymi wiadomości informacyjne o katastrofie Titanica, listę uratowanych pasażerów, informacje o podróżujących statkiem prominentach wraz z ich fotografiami i wiele innych.
 


 
Zakładki do książek

Nie widziałam wielu zakładek do książek ani ze statkiem, ani tym bardziej ze scenami z filmu. Tym bardziej, gdy tylko natrafiłam na ten zestaw sześciu zakładek - musiał on być mój 😍
 



Dobrym przykładem reprodukcji związanych ze statkiem rzeczy jest książka "The Titanic Experience. The Legend of the Unsinkable Ship" autorstwa Beau Riffenburgh, gdzie znaleźć można sporo różnych, stylizowanych na stare listów, certyfikatów, pocztówkę, schematy statku i jego elementów oraz wiele innych.

Kadr z filmu + zdjęcia

W tej mleczno-białej kopercie znajduje się kadr ze sceną z "Titanica",  w której Jack i Rose schodzą ze schodów w sali balowej w pierwszej klasie. Ponadto w kopercie jest też komplet ośmiu zdjęć przedstawiających fotosy z filmu, które można na przykład oprawić w ramkę.


Po lewej koperta z kadrem, po prawej kadr

Osiem zdjęć z fotosami z filmu


 
2.2.3. Inne
 
Poza biżuterią mamy też masę innych rzeczy z wizerunkiem statku, bądź kadrami z filmu. Od monet po breloczki i pozytywki.

Monety
 
Pierwsza moneta przedstawia Titanica, logo linii White Star Line i napis "The World's Largest Liner". Na rewersie znajdują się słynne schody w pierwszej klasie oraz między innymi: wymiary statku, nazwę stoczni, parametry statku dotyczące maksymalnej prędkości, którą osiąga, liczbę pasażerów i załogi, liczbę szalup, datę zatonięcia oraz liczbę ocalałych pasażerów.
 
 
Moneta ze statkiem i schodami 
 
 
Kolejna moneta przedstawia statek, napis R.M.S. Titanic, a na rewersie mapę z drogą, którą Titanic pokonywał
 
 

Moneta ze statkiem i mapą
 
 
Kolejna moneta przedstawia granatowy "Heart of the Ocean" ze statkiem w środku (serce jest wyjmowane i trzyma się na magnes). Na rewersie mamy lezącą Rose z naszyjnikiem będącym znanym nam kadrem filmu oraz napis Rose Morgan Dawson Blake-Calvert i daty 1895-1999.
 
 

Breloczek z Sercem Oceanu i leżącą Rose
 
Breloczki
 
Breloczek z Sercem Oceanu? Czemu nie... Sztuczny kamień wkomponowany w breloczek o kształcie serca, otoczony sztrasowymi szkiełkami prezentuje się tu równie ładnie, jak sam "Heart of the Ocean".

 

 
Inny przykład breloczka tym razem ze znaną już fotografią. Dość często powtarzający się motyw, który jest wykorzystywany w produkcji różnych gadżetów.

 

 
Pozytywka
 
Ta wykonana z drewna pozytywka z ładnymi zdobieniami, po przekręceniu korbki wygrywa fragment utworu Celine Dion "My Heart Will Go On". Po otworzeniu pozytywki ukazuje się nam fotografia przedstawiająca Rose i Jacka na dziobie statku.

 
 

 
 Zapalniczka
 
Benzynowa zapalniczka Zippo produkcji amerykańskiej, wykonana na setną rocznicę zatonięcia Titanica. Z przodu rysunek statku, tył bez rysunków. Całość w kolorze pomarańczowym.
 
 
 

 
Puzzle

Tysiąc kawałków puzzli marki Trefl. Rysunek przedstawia statek płynący przez ocean pośród dryfującego dookoła lodu.




Obrazy





Bilety
 
Na koniec też związane związane z filmem - bilety kinowe 😉 Pierwszy seans w kinie, w setną rocznicę zatonięcia w 2012 roku. Był to dwudziesty raz, kiedy widziałam "Titanica". Po tym czasie przestałam już to liczyć 😆 Drugi seans w kinie w 2023 roku, w 25 rocznicę premiery filmu.

 



4. Czasopisma

National Geographic

Jeden z najbardziej znanych magazynów o tematyce naukowej i popularnonaukowej, często podróżniczej i historycznej, pisał o Titanicu dwukrotnie. Pierwszym numerem, którego bohaterem stał się słynny transatlantyk był czerwcowy magazyn "National Geographic" z1986 roku, czyli niedługo po odkryciu wraku Titanica przez Roberta Ballarda. Artykuł opisuje właśnie relację z tamtego wydarzenia.
Następnym numerem "National Geographic", w którym mowa była o Titanicu, było czerwcowe wydanie z 2012 roku, którego artykuł - poza przypomnieniem tragedii i omówieniem katastrofy - upamiętnia setną rocznicę jego zatonięcia.


National Geographic, vol. 170, 6/1986

National Geographic Polska, 2.04.2012 nr 151

 





 








4. Książki poświęcone tragedii Titanica oraz innych statków


O tym, jak szczególne miejsce w moim życiu zajmuje moje uwielbienie filmu i historii tragedii pasażerskiego statku, który ponad sto lat temu zatonął w zderzeniu z górą lodową, świadczyć może między innymi pokaźna lista posiadanych książek (i wciąż dochodzących nowych tytułów) w mojej kolekcji. Sporo z nich już przeczytałam, inne czekają na przeczytanie. Jak już wspomniałam na początku, historia Titanica zmotywowała mnie do poszukiwań informacji na jego temat, ale nie tylko, gdyż z czasem zainteresowałam się też losami innych spoczywających pod wodą statków. Dlatego niektóre z poniższych tytułów dotyczą też takich statków jak: Olympic, Britannic, a nawet Lusitania, czy też Bismarck.


4.1. Przeczytane książki 
 
Poniższa lista książek zawiera wszystkie - jak dotąd - przeczytane przez mnie książki. Ułożyłam je chronologicznie, począwszy od najwcześniej przeczytanej do tych przeczytanych najpóźniej. Zaznaczone pomarańczowym kolorem tytuły książek są linkami przekierowującymi do moich opinii na blogu.


Autor: Danielle Steel
Tytuł: „Miłość silniejsza niż śmierć”
Tytuł oryginalny: „No Greater Love”
Wydawnictwo: Książnica
Rok wydania: 2005
Liczba stron: 350
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

 

Autor: Ignacy Barwiński
Tytuł:
„Tajemnica Titanica”
Wydawnictwo:
Ringier Axel Springer Polska
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 93
Przeczytana:
14 kwietnia 2012
 

 

Autorzy: Ed W. Marsh, Douglas Kirkland
Tytuł:
„James Cameron's Titanic”
Wydawnictwo:
Boxtree
Rok wydania: 1997
Liczba stron: 178
Przeczytana:
3 września 2012
 

 

Autor: Walter Lord
Tytuł:
„Titanic. Pamiętna noc”
Tytuł oryginalny:
„A Night to Remember”
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 288
Przeczytana:
13 kwietnia 2013
 
 
Autorzy: John P. Eaton,Charles A. Haas
Tytuł:
„Titanic. Destination Disaster. The Legends and the Reality”
Wydawnictwo:
Patrick Stephens Limited
Rok wydania: 1996
Liczba stron: 184
Przeczytana:
3 stycznia 2022
 
 
 
Autorzy: Susan Wels, William F. Buckley Jr., John P. Eaton, Charles A. Haas, George Tulloch
Tytuł:
„Titanic. Legacy of the World's Greatest Ocean Liner”
Wydawnictwo:
Time-Life Books, Discovery Channel, Tehabi Books
Rok wydania: 1997
Liczba stron: 206
Przeczytana:
14 kwietnia 2022
 
 
Autor: Beau Riffenburgh
Tytuł:
„The Titanic Experience. The Legend of the Unskinkable Ship”
Wydawnictwo:
Carlton Books Ltd
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 72
Przeczytana:
29 stycznia 2023

 
  

Autorzy: Ed.W.Marsh, Douglas Kirkland
Tytuł: "Titanic Jamesa Camerona"
Tytuł oryginalny: "James Cameron's Titanic"
Wydawnictwo: PANTEON
Rok wydania: 1998
Liczba stron: 178
Przeczytana: 10.04.2023



Autorzy:
Eva Hart, Ron Denney
Wydawnictwo: Amberley Publishing
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 224
Przeczytana: 19.04.2023



Autor:
David Ross
Wydawnictwo: Amber Books Ltd
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 224
Przeczytana: 3.03.2023




 
4.2. Książki oczekujące na przeczytanie

Powstało całe mnóstwo książek czy to historycznych o samym statku i jego katastrofie, czy reportaży, czy też biografii o ludziach, którzy ocaleli lub o członkach załogi.  Poniższa lista to tylko niewielki ułamek ze wszystkich, które się ukazały.


Andrew Wilson: „Shadow of the Titanic”, Wydawnictwo: Simon & Schuster, 2012 (392 strony)
Anthony Nicholas: „Key Figures Aboard RMS Titanic”, Wydawnictwo: Pen & Sword, 2022 (208 stron)
Arthur H. Rostron: "Titanic Hero. The Autobiography od Captain Rostron od the Carpathia", Wydawnictwo: Amberley Publishing, 2018 (192 strony)
British Government: „Report on the Loss of the SS Titanic. The Official Government Enquiry”, Wydawnictwo: Sutton Publishing Limited, 1990 (74 strony)
Bruce Beveridge: "Titanic the Ship Magnificient. Volumes I & II", Wydawnictwo: The History Press, 2012 (1198 strony)
Carol King, Richard Havers: „Titanic. The Unfolding Story as told by The Daily Mirror”, Wydawnictwo Hayenes Publishing, 2011 (224 strony)
Clifford Ismay: „Understanding J. Bruce Ismay. The True Story of the Man They Called ’The Coward of Titanic’”, Wydawnictwo: The History Press, 2022 (232 strony)
Dave Bryceson: „The Titanic Disaster. As Reported in the British National Press April-July 1912”, Wydawnictwo: Patrick Stephens Limited, 1990 (312 stron)
David Haisman: "Titanic. The Edith Brown Story", Wydawnictwo: Kindle Edition, 2008 (168 stron)
Don Lynch, Ken Marschall: „Titanic. An Illustrated History”, Wydawnictwo: Hodder & Stoughton/Madison Press Book, 1998 (228 stron)
Donald Hyslop, Alastair Forsyth, Sheila Jemima: „Titanic Voices. Memories from the Fateful Voyage”, Wydawnictwo: St. Martin's Press, 1994 (296 stron)
Erik Larson: "Tragedia Lusitanii" ("Dead Wake. The Last Crossing of the Lusitania", Wydawnictwo: Sonia Draga, 2016 (480 stron)
Eugene Nesmeyanov: "The Titanic Expeditions. Diving to the Queen of a Deep: 1985-2021", Wydawnictwo: The History Press, 2022 (324 strony)
George Behe: „Voices From the Carpathia. Rescuing RMS Titanic”, Wydawnictwo: The History Press, 2015 (322 strony)
Greg Ward: „The Rough Guide to the Titanic. The Legends. The Controversies. The Awful Truth”, Wydawnictwo: Rough Guides, 2012 (266 stron)
James Cameron: "Tech Noir. The Art of James Cameron", Wydawnictwo: Titan Books, 2021 (392 strony)
Jennifer Hooper McCrthy, Tim Foecke: „New Forensic Discoveries. What Really Sank Titanic”, Wydawnictwo: Citadel Press Book, 2008 (248 stron)
John Maxtone-Graham: "Titanic Survivor. The Memoirs of Violet Jessop Stewardess", Wydawnictwo: Sutton Publishing, 1998 (238 stron)
John P. Eaton, Charles A.Haas: „Titanic. Triumph and Tragedy. A Chronicle in Words and Pictures”, Wydawnictwo: Patrick Stephens Limited, 1986 (320 stron)
Kevin A.Sandler, Gaylyn Studlar: „Titanic. Anatomy of a Blockbuster”, Wydawnictwo: Rutgers University Press,1999 (279 stron)
Mark Chirnside: „The Olympis Class Ships. Olympic, Titanic, Britannic”, Wydawnictwo: The History Press, 2011 (384 strony)
Michael Davie: „The Titanic: The Full Story of a Tragedy”, Wydawnictwo: The Bodley Head Ltd, 1992 (246 stron)
Michael Hughes, Katherine Bosworth: „Titanic Calling: Wireless Communications During the Great Disaster”, Wydawnictwo: Bodleian Library, University of Oxford, 2012 (163 strony)
Michael Wilkinson, Robert Hamilton: "The Story of the Unsinkable Titanic", Wydawnictwo: Atlantic Publishing (128 stron)
Nick Barratt: „Lost Voices From the Titanic. The Definitive Oral History”, Wydawnictwo: Preface Publishing, 2009 (336 stron)
Robert D. Ballard, Christopher Drew: "W głębinach. Wspomnienia człowieka, który odkrył wrak Titanica" („Into the Deep”), Wydawnictwo: National Geographic, 2021 (344 strony)
Robert D. Ballard, Malcolm McConnell: „Adventures in Ocean Exploration. From the Discovery of the Titanic to the Search for Noah's Flood”, Wydawnictwo National Geographic, 2001 (288 stron)
Robert D. Ballard, Malcolm McConnell: „Poszukiwania. Moja historia podwodnych poszukiwań, przygód i odkryć” ("Explorations. A Life of Underwater Advrntures") , Wydawnictwo: Bellona, 2000 (290 stron)
Robert D. Ballard, Rick Archbold: „The Discovery of the Bismarck”, Wydawnictwo: Warner Books/Madison Press, 1995 (232 strony)
Robert D. Ballard, Rick Archbold: „The Discovery of the Titanic”, Wydawnictwo: Warner Books/Madison Press, 1995 (288 stron)
Rupert Matthews: „Titanic. The Tragic Story of the Ill-Fated Ocean Liner”, Wydawnictwo: Arcturus Publishing Limited (208 stron)
Samuel Halpern (pod red.): "Report into the Loss of the SS Titanic. A Centennial Reappraisal", Wydawnictwo: The History Press, 2012 (384 strony)
Shana Abé: "Dziewczyna z Titanica" ("The Second Mrs. Astor"), Wydawnictwo: Filia, 2023 (448 stron)
Tom McCluskie: „Anatomy of the Titanic”, Wydawnictwo: PRC Publishing,1998 (160 stron)
Wyn Craig Wade: "The Titanic. End of a Dream", Wydawnictwo: Penguin Books, 1992 (358 stron)

 

Źródło zdjęcia: https://www.national-geographic.pl

8 komentarzy:

  1. Też widziałam ten film pierwszy raz jak byłam dzieckiem, oglądałam go później wiele razy i za każdym razem na nim płakałam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też wzrusza teraz, aczkolwiek nie tyle na ostatniej scenie, co czasem na scenie, w której Rose wyskakuje z szalupy i biegnie do Jacka ze słowami: "Ty skaczesz, ja skaczę." oraz ("I couldn't go!)" :)

      Usuń
  2. Wygląda imponująco! Powodzenia w rozwijaniu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Będzie rozwijane :) Na pewno o przeczytane książki, listę książek, nowe gadżety i chciałabym kiedyś napisać tutaj krótkie polecajki na temat najbardziej wartościowych książek z całego tego gąszczu tytułów, będąccyh w zasadzie o jednym i tym samym (w większości) :)

      Usuń
  3. Witam serdecznie ♡
    Niesamowity zbiór wiedzy, twój wpis to dzieło, arcydzieło! Kosztował zapewne sporo czasu i pracy, ale efekt jest powalający. W życiu nie czytałam tak dobrego wpisu o tematyce, którą kocham, o filmie, który sprawił, że pokochałam kino! Tak, również obejrzałam Titanica po raz pierwszy jako dziecko i to za namową taty, który też bardzo go lubi. Pierwszy raz nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak ten seans, gdy zrozumiałam co się stało na końcu filmu. To było w tedy, gdy nauczyłam się sama interpretować różne rzeczy. Oglądałam go niezliczoną ilość razy i nadal oglądam, gdy tylko mam okazję. Jest to dla mnie film ideał, kinowy perfekcjonizm, obraz najlepiej ukazujący uczucie i katastrofę. Jest pięknie wyreżyserowany. Dziękuję za twój wpis, za każdym razem czuję się dobrze, gdy wspominam moje seanse z Titanica :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ślicznie za tak miłe słowa. Oczywiście projekt tej strony zabrał sporo czasu. Parę miesięcy zestawiania wszystkiego w jedną całość. Za to teraz mega satysfakcja z rezultatu oraz z czytania takich miłych komentarzy jak Twój właśnie 🤗
      Oczywiście strona będzie rozwijana o nowe rzeczy (gadżety jeśli jakieś się pojawia i listę przeczytanych książek, bo chciałabym aby z czasem powstał tutaj taki zbiór przeczytanych przeze mnie książek o Titanicu 🙂
      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  4. O kurczę! Post z pasją! Chętnie przeczytałabym parę książek lub artykułów w tym temacie. Pozdrawiam i obserwuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, dziękuję, dziękuję 🥰😚✨♥️✨😚🥰

      Usuń

"Zbyt głośna samotnosć" (Bohumil Hrabal)

Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po krańce naczyniek włoskowatych.

Popularne posty