poniedziałek, 31 stycznia 2022

Podsumowanie stycznia

Rok 2022 rozpoczęłam od ukończenia książki "Titanic. Destination Disaster. The Legends and the Reality" (w naszym kraju bardziej znanej jako: "Titanic. Nieuchronna katastrofa. Legendy i rzeczywistość"). Jest to tytuł, na który polowałam już od bardzo dawna, toteż gdy nadarzyła się okazja zdobycia jej w oryginale językowym, nie mogłam się oprzeć, by jej nie kupić.

Udało się skończyć czwarty tom serii "Harry Hole" - czyli norweski kryminał "Trzeci klucz" Jo Nesbø, który pomimo obiecującego początku, nie zachwycił mnie. Nie sprawia to jednak, że zakończę przygodę z komisarzem Hole, wręcz przeciwnie.
Natomiast do kolekcji "Owady, pajęczaki i inne robaki" dołączył nowy stawonóg. Tym razem jest to "Przybyszka amerykańska".

Styczeń mogę nazwać "miesiącem zakończeń", gdyż ukończyłam kilka książek, które czytałam już od dłuższego czasu. Mowa tu o tych książkach, które zaczęłam naprawdę bardzo dawno temu, a są nimi bardzo dobre pod kątem przekazu "Dzienniki 1950-1962" tragicznie zmarłej Sylvii Plath. Książka, do której można często wracać, będąca kopalnią cytatów i sformułowań, z którymi wielu może się zgodzić, a może nawet i utożsamić...
Kolejną jest szkolna lektura, którą zna każdy uczeń podstawówki, czyli "Przypadki Robinsona Kruzoe". Wartościowa książka o dzielnym, zaradnym człowieku, który udowadnia, że nawet będąc w największych tarapatach można wyjść z nich cało, za pomocą chęci, talentu, sprytu i wiary.

Jestem zadowolona, z pozytywnego przebiegu mojego planu, który zakładał ukończenie wraz z obecnym rokiem książek, które czytam od dawna. Plan ten na pewno przedłuży się w nadchodzącym miesiącu. W lutym zamierzam ukończyć przynajmniej dwa kolejne tytuły, z którymi od dłuższego czasu się zmagam a są nimi: "Czerwona siostra" Marka Lawrence'a oraz "Rio Anaconda" Wojciecha Cejrowskiego. Natomiast z tytułów niedawno zaczętych, na celownik biorę głównie "Stulecie winnych. Początek". Ciekawa jestem czy uda mi się ten plan wypełnić w stu procentach⛄

 

Styczeń w liczbach:

Przeczytanych książek: 5
Łączna liczba stron czytanych książek: 1199
Łącznie przesłuchanych minut: 1068
Biografie/Autobiografie/Dzienniki: 1
Literatura faktu/Reportaż/Esej/Felieton: 1
Literatura przygodowa: 1
Naukowe i popularnonaukowe: 1
Thriller/Kryminał/Sensacja: 1

piątek, 21 stycznia 2022

Dzienniki 1950-1962

Książka ta jest zbiorem dzienników poetki Sylvii Plath, będącym zapisem ostatnich dwunastu lat jej życia. Są to te istniejące dzienniki, gdyż - jak wiadomo - część z nich prawdopodobnie została zniszczona przez męża Sylvii - Teda Hughesa.





Zbiór obejmuje następujące dzienniki:

  • lipiec 1950 - lipiec 1953,
  • 22 listopada 1955 - 18 kwietnia 1956
  • 15 lipca 1956
  • 22 lipca 1956 - 26 sierpnia 1956
  • 3 stycznia 1957 - 11 marca 1957
  • 15 lipca 1957 - 14 października 1957
  • 28 sierpnia 1957 - 14 października 1958
  • 12 grudnia 1958 - 15 listopada 1959

Każdy z powyższych jest kolejną częścią (dłuższą, bądź krótszą sekcją, podzieloną na kolejne dni). Książkę wieńczy piętnaście dodatków obejmujących różne lata od 1950 do 1962 roku. W wydaniu tym zawarto skany dzienników pisanych oryginalnie ręką Plath, fotografie poetki i jej rodziny, a także rysunki, które pojawiły się w oryginalnych dziennikach.

Sylvia Plath w swoich dziennikach z dużą dbałością o szczegóły, starannie i wnikliwie opisała otaczającą ją rzeczywistość. To nie tylko zapis jej codzienności, to także filozoficzne dywagacje i obserwacje dotyczące społeczeństwa, jej znajomych z kręgu poetyckiego, towarzyszących jej licznych emocji. To zapis tego jak postrzegała życie, śmierć, samotność, swoje małżeństwo. Wreszcie - zapis jej frustracji, które stopniowo, z każdym kolejnym rokiem pogłębiały jej depresję, co w końcu doprowadziło do tragedii.

Jej zapiski można czytać na kilka sposobów. Albo jednym ciągiem "od deski do deski", albo chronologicznie "skacząc" to między treścią właściwą dzienników, to do dodatków, które zaczynają się od strony 607 (taki sposób ja wybrałam), albo wyrywkowo, nie trzymając się zupełnie chronologii, co jest najbardziej zasadne po zapoznaniu się z dziennikami przynajmniej jeden raz.

Nie jest łatwo ocenić czyjeś dzienniki, czy pamiętniki. Cudze zapiski - tworzone właściwie nie dla nas, czytelników, lecz prywatnie - czy to w formie wspomnień, czy listów ciężko się ocenia i najlepiej byłoby nie wystawiać jej żadnych ocen. Ja staram się jednak zawsze ocenić książkę w ramach "od do". Według mnie "Dzienniki 105-1962" zasługują na miano dobrych, czyta się je dobrze pod kątem stylu użytego przez Autorkę - pomijam fakt, iż paradoksalnie nie są łatwą lekturą przez wzgląd na poruszane niekiedy tematy. Aczkolwiek biorąc pod uwagę ich wartość merytoryczną, patrząc na to jak wiele możemy z nich wyłuskać informacji nie tylko o samej  Sylvii Plath ale też p czasach, w których żyła; a także informacji o osobowości Autorki, jej charakterze, postrzeganiu świata, egzystencji z uwagi na to jak dużą kopalnią cytatów i wartościowych przemyśleń są jej zapiski podwyższam ocenę do miana bardzo dobrej. 

Data przeczytania: 21-01-2022 (od: 17-08-2016)

Ocena 

LC            Goodreads            nakanapie.pl            booklikes.com

7/10          4/5                         7/10                         3,5/5

niedziela, 16 stycznia 2022

Przypadki Robinsona Kruzoe

Któż z nas nie zna przygód rozbitka Robinsona Kruzoe, który pewnego dnia został uwięziony na bezludnej wyspie. Będąc w szkole śledziliśmy jego losy, patrzyliśmy jak radzi sobie w nowych warunkach oraz przeżywaliśmy razem z nim wzloty i upadki.

Lektura z przesłaniem, mówiącym, iż z każdej opresji można wyjść cało, głównie dzięki uporowi, samozaparciu i umiejętnościom niezbędnym do przetrwania nawet w najgorszych warunkach. To także powieść o sile przyjaźni i tolerancji między ludźmi.

Utwór ten czyta się dobrze, lekko - zwłaszcza te fragmenty, w których główny bohater spędza czas na wyspie oraz spotyka Piętaszka.

Dodatkowo, wydawnictwo Greg umieszcza na końcu utworu opracowanie, celem ułatwienia zrozumienia treści książki.
 
Data przeczytania: 01-01-2002 (od: ?)
Data pierwszego re-readu: 16-01-2022 (od: ??-??-2016)

Ocena 

LC            Goodreads            nakanapie.pl            booklikes.com

6/10          3/5                         6/10                         3/5

sobota, 15 stycznia 2022

Przybyszka amerykańska

Przedstawiona w jedenastym tomie kolekcji przybyszka amerykańska to stawonóg z rodziny karaczanowatych. Czyli mówiąc prościej - karaluch i szkodnik. W tym niedługim opracowaniu poznajemy budowę jego ciała (szczególnie ciekawie opisano budowę otworu gębowego), innych przedstawicieli rzędu karaczanowatych, rozmieszczenie na mapie świata, sposób rozmnażania. Dowiemy się czym jest partenogeneza i przeczytamy kilka ciekawostek.
 

Data przeczytania: 15-01-2022 (od: 11-01-2022)

 

Ocena 

LC            nakanapie.pl            booklikes.com

5/10          5/10                          2,5/5

 

poniedziałek, 10 stycznia 2022

Trzeci klucz

CYKL: "HARRY HOLE" (TOM 4)

 

"Trzeci klucz" miał potencjał. Kryminał ten dobrze się rozpoczął - od napadu na bank. Potem akcja nieco zwolniła, zaczęło przybywać bohaterów. Zrobił się chaos. Od dziesiątego rozdziału znów zrobiło się interesująco, bo wydarzyła się rzecz ciekawa. Niestety ten stan trwał krótko. Niemalże do końca odczuwałam jeden wielki chaos. I kiedy pod koniec już miałam cień nadziei, że w końcu zacznie się ta zagadka wyjaśniać, a Autor czymś mnie zaskoczy, otrzymałam rozczarowujące zakończenie. Niestety ale w tej części nie dostrzegam zbyt wielu plusów. Mało wyraziści nowi bohaterowie (policjantka Beatte), zagadka nijaka, początkowo dostrzeżony potencjał został zmarnowany.


Data przeczytania: 10-01-2022 (od: 15-09-2021)

Ocena 

LC            Goodreads            nakanapie.pl            booklikes.com

2/10          1/5                         2/10                         1/5

poniedziałek, 3 stycznia 2022

Titanic. Destination Disaster. The Legends and the Reality

Na przestrzeni dekad dziewiczy rejs liniowca Titanic stał się przedmiotem wielu dyskusji, sporów ale też fascynacji wielu ludzi. W książce "Titanic Destination. The Legends and the Reality" autorzy podejmują próbę odpowiedzi na wiele pytań związanych z katastrofą. Czy można było jej uniknąć? Czy zawinił ludzki błąd, czy może od początku musiało się zdarzyć to, co nieuchronne, a Titanic miał nigdy nie dopłynąć do Nowego Jorku, gdyż takie było jego przeznaczenie?

W książce mamy obraz katastrofy widziany między innymi oczami dzieci, które przyglądały się agonii statku z perspektywy szalup oraz tych, którzy ocaleli. Przeczytamy o orkiestrze grającej do końca i spekulacjach co do tytułu ostatniego zagranego utworu ale przede wszystkim przyjrzymy się tym najbardziej wstrząsającym relacjom, opisującym tragedię krok po kroku: od chwil na niedługo przed uderzeniem w górę lodową, przez moment kolizji i wydarzenia następujące po nim, aż po zatonięcie rufy Titanica.

W kolejnych rozdziałach dowiemy się jak inne statki (w tym Carpathia) dowiedziały się o katastrofie i kiedy rozpoczęła się akcja ratunkowa. Przeczytamy o historii Harland & Wolff oraz krótko o innych statkach z linii White Star Line, o budowie Titanica i bliźniaczego Olympica; zwodowaniu Titanica i pierwszym kursie do portu Southampton, z którego miał on wypłynąć 10 kwietnia 1912 roku w swój pierwszy i zarazem ostatni rejs.
 

Przyglądamy się też prominentnym pasażerom statku, takim jak między innymi: John Jacob Astor z małżonką, małżeństwo Duff-Gordon, czy też Benjamin Guggenheim, Molly Brown...
 
Końcowe rozdziały książki przedstawiają przebieg wielu obrad, procesów dotyczących katastrofy, mających na celu dochodzenie jak doszło do katastrofy oraz znalezienie osób winnych tragedii. Ostatni rozdział dotyczy odkrycia wraku Titanica oraz przedmiotów, które wraz z nim zatonęły. Autorzy zastanawiają się tu: czy eksplorowanie wraku jest naruszeniem spokoju zmarłych oraz gdzie jest granica pomiędzy pasją i chęcią historycznych odkryć, a byciem "hieną cmentarną"?

W książce zamieszczono sporo czarno-białych fotografii oraz parę kolorowych zdjęć. Dzięki nim czytelnik może lepiej przyjrzeć się na przykład opisywanym postaciom lub miejscom, o których jest mowa w tekście (między innymi port Southampton, port Cherbourg). Fotografie wraku, artefaktów i pamiątek po Titanicu potęgują odbiór książki.

Na końcu książki mamy cztery dodatki, dzięki którym można porównać parametry Titanica, Mauretanii oraz statku United States, obejrzeć fotografie pomników i miejsc stworzonych dla upamiętnienia tragedii i pasażerów, którzy odeszli na dno razem ze statkiem, kalendarium oraz przebieg tragedii "dzień po dniu", "godzina po godzinie" oraz położenie statku w chwili tonięcia i obecne położenie wraku.

Książka jest interesująca, polecam zwłaszcza miłośnikom tematu. Warto się z nią zapoznać. Jest ona wydana także w Polsce pod tytułem: "Titanic. Nieuchronna katastrofa. Legendy i rzeczywistość", Wydawnictwo: Gord, 1998 rok.
 
 


Data przeczytania: 3-01-2022 (od: 19-11-2021)

Ocena 

LC            Goodreads            nakanapie.pl            booklikes.com

7/10          4/5                         7/10                         3,5/5

 

Więcej na temat mojej pasji jaką jest Titanic w specjalnej notce tematycznej na blogu

"Zbyt głośna samotnosć" (Bohumil Hrabal)

Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po krańce naczyniek włoskowatych.

Popularne posty