środa, 29 stycznia 2025
Miłość oraz inne dysonanse
wtorek, 28 stycznia 2025
Tech Noir. The Art of James Cameron
James Cameron już w dzieciństwie przejawiał talent do rysunku. Głównie dzięki fascynacji komiksami Marvela oraz stylem takich artystów jak, między innymi: Frank Frazetta czy Burne Hogart. Już we wczesnej młodości zaczął tworzyć własne komiksy o tematyce sci-fi, fantasy których głównymi motywami była technika, antyutopijne historie, surrealizm postaci z elementami psychodelicznymi. W tym przelewaniu pomysłów za pomocą farb, ołówka/węgla, czy czasami długopisu, niejednokrotnie widoczne jest eksperymentowanie z techniką.
Data przeczytania: 28-01-2025 (od: 6-03-2024)
Trupów hurtowo trzech
Data przeczytania: 00-12-2024 (od: 22-12-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
poniedziałek, 27 stycznia 2025
Brad Pitt
CYKL: GWIAZDY HOLLYWOOD (TOM 1)
Nie jest powodem fakt, iż jest to książka z 1996 roku, która zamyka się na życiu Brada Pitta w szczęśliwym związku z Gwyneth Paltrow, który zagrał już w "Wywiadzie z wampirem" i "Siedem" oraz właśnie pracuje nad takimi filmami jak "Zdrada" i "Siedem lat w Tybecie". Skądże, przecież nie ma co winić starego wydania biografii, którą dziś z pewnością można by uzupełnić o dziesięć razy więcej informacji. Bardziej czepiam się samego wykonania tekstu - korekty i grafomanii.
Minusy tej publikacji są dwa, ale dość poważne. Pierwszym jest styl autorki. Naiwny, co chwilami sprawiało wrażenie jakbym czytała wypracowanie nastoletniej zakochanej w tym aktorze dziewczynki. Gorzej było już chyba tylko w przypadku biografii "Keanu Reeves. W roli głównej"... Drugim poważnym zarzutem są literówki. I o ile przeważnie staram się nie zwracać na to aż tak wielkiej uwagi, tak w przypadku tego opracowania przeszkadzało mi to. Dlaczego? Bo zamiany nazw firm, zjadanie/przekręcanie literek, zapominanie o spójnikach, a także napisanie jednego zdania w taki sposób, że nijak nie mogę rozszyfrować o co w nim chodziło, to już nie są tylko literówki, a poważne błędy. Ich nagromadzenie jest bardzo duże, biorąc pod uwagę rozmiar tej książeczki i ilość stron, których jest jedynie 92 (84 bez ostatniej wklejki z fotografiami). Podejrzewam, że gdyby zrobić z tego tekstu artykuł w jakimś czasopiśmie to wyszedłby tekst na parę stron w szpaltach. Szczytem błędu było napisanie, iż Brad Pitt [cytuję] "nabył trzy psy, o imionach Putty, Todd, Porter i Saudi". Niby nic. Z pozoru nieistotne, ale sprawia, że jako odbiorczyni tekstu zaczynam wątpić w jego wiarygodność. To niedopatrzenie sprawiło, że zaczęłam się zastanawiać ile jeszcze takich byków tu mogło być, których nie wychwyciłam.
Całkowity niesmak rekompensują barwne kadry pochodzące z opisywanych filmów, choć ich jakość jest średnia. Są one umieszczone w tekście. Wspomniana wcześniej wklejka na końcu tej publikacji składa się z tych samych kadrów, tyle, że tym razem wszystkie w jednym miejscu. Dlaczego? Nie wiem, ale domyślam, się, ze prawdopodobnie chodziło o to, żeby książka dobiła do ponad 90 stron.
Z nieco ponad półgodzinnej lektury tej biografii dowiedziałam się, iż Złoty chłopiec Hollywoodu wyskoczył pewnego dnia z przebrania kurczaka i zaczął grać w podrzędnych serialach, z czasem stając się rozchwytywanym gwiazdorem [w większości] przeciętnych amerykańskich filmów. Dowiedziałam się też, że przez ten czas był rozchwytywany najpierw przez szkolne koleżanki, potem przez znane kobiety: między innymi Juliette Lewis i Gwyneth Paltrow. Ponadto wiem, że miał trzy lub cztery psy, choć ich liczba nie jest dokładnie ustalona oraz, że urzeka błękitnymi oczami, blond fryzurą, przystojną twarzą i umięśnionym ciałem.
Biografia nie wniosła do mojego życia zbyt wiele wiedzy na temat tego aktora ponad to, co już wiedziałam. Jest nijaka, słaba, źle napisana. Nie polecam.
Data przeczytania: 26-01-2025 (od: 26-01-2025)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
piątek, 24 stycznia 2025
Siostry z Titanica
Data przeczytania: 24-01-2025 (od: 12-09-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
Więcej na temat mojej pasji jaką jest Titanic w specjalnej notce tematycznej na blogu
czwartek, 16 stycznia 2025
Grzech śmiertelny
Data przeczytania: 16-01-2025 (od: 29-12-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
środa, 1 stycznia 2025
#5 TBR 2025 styczeń - czerwiec
Czytelnicze podsumowanie roku 2024
Moje książkowe "the best":
Najbardziej intrygująca książkowa postać:
Syriusz Black z książki "Harry Potter i Więzień Azkabanu" (J.K. Rowling)
Najlepsza okładka:
"Gothikana" (Runyx), Niegrzeczne książki, 2022r.
Najlepszy cytat:
Najlepsza książka:
Największe gnioty:
Najbardziej irytująca książkowa postać:
Małgorzata z książki "Siedem szmacianych dat" (Ewa Cielesz)Najgorsza okładka:
"Krótka piłka" (Harlan Coben), Albatros, 2003r. ; "Morderstwo na polu golfowym", Dolnośląskie, 1999r.Najgorszy cytat:
"Upiorny oddech na czubku fiuta."
Największe rozczarowanie:
"Bez śladu" (Harlan Coben)Najgorszy autor:
Carlton Mallick III ("Nawiedzona wagina")Najgorsza książka:
"Nawiedzona wagina" (Carlton Mallick III)W liczbach:
Fantastyka - 7
Film + książka - 2
Literatura faktu/Reportaże/Eseje - 6
Literatura piękna/współczesna - 10
Poradniki - 1
Thriller/Kryminał/Sensacja - 8
Re-ready (niewliczane w roczne statystyki):
Nagrodzone książki:
Nominowani (0)
Nagrodzeni (1)
- Książka Roku Lubimyczytać.pl / Literatura młodzieżowa (2022) "Skarb" (Weronika Anna Marczak)
Podsumowanie grudnia
❄Kończy się grudzień, jednocześnie zamykając 2024 rok. Jak zazwyczaj, w ostatnim miesiącu roku, staram się nie rozpoczynać zbyt wielu nowych książek, po to, aby mieć czas na nadrobienie głównie tych tytułów, które czytam od dłuższego czasu i mam na ukończeniu, bądź te które niedawno zaczęłam, i też mają się ku końcowi. Głównie po to, żeby wejść w Nowy Rok z możliwością rozpoczęcia jak największej ilości nowych lektur. Dlatego ten miesiąc (a zwłaszcza jego końcowe tygodnie) był intensywny pod względem czytelniczym.
Początkiem grudnia udało się ukończyć trzy tytuły. Pierwszą z tej trójki był od dawna wyczekiwany "Gwiezdny pył" Neila Gaimana. Ładna baśń, której ekranizację widziałam wiele lat temu. Tym razem poznałam ją w książkowej wersji i się nie zwiodłam.
Będąc sceptyczna co do twórczości znanej głównie w świecie medycznym infuencerki Siostry Bożenny, sięgnęłam po jej kolejną książkę. Tym razem jej książka "Dyżur. Historie (nie)prawdopodobne" stała się ciekawą lekturą, i mimo iż jest krótka, to zajęła mi wieczór, powodując niekiedy uśmiech. Ale uwaga - historie opisane w tej książce są tylko napisane z ironią i czarnym humorem, gdyż w rzeczywistości mogą mrozić krew w żyłach.
Pierwszy tydzień grudnia zamknęłam historią rodziny Monet. Pierwszy tom tej sagi zatytułowany "Skarb", stał się lekturą na długie listopadowo- grudniowe wieczory. Tym samym, Pani Weronika Anna Marczak rozbudziła moje zainteresowanie dalszym ciągiem tej historii. Dlatego też w 2025 roku myślę kontynuować ten cykl.
Ostatnie dwa tygodnie grudnia to nie tylko czas Świąt i przygotowań do nich, ale też mój okołoświąteczny, świąteczny i poświąteczny czas, wspomnianego wcześniej kończenia książek jeszcze na starym roku. I tak ukończyłam "Owierzyświat" - tomik poezji Jacka Cygana, który wolnych chwilach czytałam od niemal dwóch miesięcy w międzyczasie innych lektur. Także bardzo dobra dystopia "Ja, która nie poznałam mężczyzn" została w tym miesiącu ukończona i już można powiedzieć, że ta książka zasługuje na spore uznanie, głównie przez wzgląd na rozważania nad ludzką naturą, uczuciami, życiem, śmiercią i wiarą.
W grudniu ukończyłam też kolejny, czwarty już tom "Sagi o Ludziach Lodu", której tytuł "Tęsknota" dobrze oddaje odczucia bohaterów. To także smutny tom, w którym Czytelnik żegna się z paroma ważnymi postaciami. Planuję kontynuować tą sagę. Dlatego po piąty tom sięgnę już początkiem stycznia.
Jeśli chodzi o literaturę piękną "Trzynasta opowieść" autorstwa Diane Setterfield, która początkowo była zwyczajną historią, niczym nie wyróżniającą się na tle innych opowieści. Jednakże z czasem nabrała barw i zaczęła mnie bardziej angażować.
Ostatni dzień roku należał do małego opracowania filmowego "Ave,Cezar! (film + książka)" oraz poradnika "Toksyczne relacje", który zaczęłam czytać jeszcze w grudniu zeszłego roku, lecz jego lektura była toporna. Głównie przez fakt, iż z czasem książka zrobiła się zdecydowanie mniej interesująca, a porady zbyt banalne.
Przy okazji podsumowania ostatniego miesiąca w 2024 roku, pozwolę sobie podsumować kilka rzeczy, które zrealizowałam w tym kończącym się roku:
- zdałam egzamin ze specjalizacji internistycznej,
- mimo sporej ilości obowiązków i nauki, udało się przeczytać założoną liczbę książek, choć sądziłam, że będzie to nieosiągalne,
- stworzyłam na blogu novum w postaci najlepszej książki miesiąca będącej jednocześnie moją szczególną polecajką danego miesiąca, widoczną po prawej stronie bloga ("Polecana książka").
Na koniec, korzystając z okazji życzę Wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku!🥂
⛄
Grudzień w liczbach
Przeczytanych książek: 9
Toksyczne relacje
Jakie tematy są poruszone w tej publikacji? Różne, które dotycze relacji międzyludzkich oraz charakteru i osobowości ludzi. Zwłaszcza jeśli chodzi o toksyczne osoby. Książka jest próbą odpowiedzi na pytania kim są i czym się charakteryzują toksyczne osoby, czym jest przemoc (nadużycie) werbalna, jakie cele mają osoby, które stosują przemoc psychiczną oraz jakie techniki przemocy stosują. Ponadto książka zawiera odpowiedzi na pytania, które dotyczą między innymi tego, czym jest deprecjonowanie, krytykowanie, czym charakteryzują się zachowania pasywno - agresywne. Czym jest plotka i jak duży wpływ mogą mieć kłamliwe plotki na niewinną osobę, przeciwko której zostały użyte? Jak być asertywnym? Jak prowadzić konwersację oraz jak odpierać ataki słowne? Jak radzić sobie z szyderstwami i krytyką? Czym charakteryzuje się molestowanie psychiczne (chodzi głównie o mobbing) oraz jakie są rodzaje tego molestowania. Ostatni rozdział poświęcony jest technikom radzenia sobie z prześladowaniem.
Książka mówi między innymi o tym jak rozpoznać manipulantów i jak się przed nimi bronić; o tym że nie warto ulegać plotkom, ani samemu w nich uczestniczyć oraz o tym, jak skutecznie bronić się między innymi przed atakami słownymi oprawcy. Pierwsza połowa książki wydała mi się być bardziej wartościowa pod względem merytorycznym. Po dobrnięciu do połowy oraz pod koniec, chwilami miałam wrażenie, że Autor powtarza się, podaje banalne przykłady, które brzmią niekiedy jak wyświechtane komunały, bądź pseudofilozoficzny bełkot. Zauważyłam też, że dość często odnosi się do religii i autorytetu Boga; jego mocy sprawczych (a to mnie akurat nie przekonuje). Bardziej wartościowym rozdziałem jest ostatni "Jak stawić czoło prześladowaniu", którym mamy konkretne przykłady sytuacji oraz parę gotowych odpowiedzi. Nie trzeba wykorzystywać wszystkich, ale mogą być dobrym materiałem posiłkowym, na którym można bazować.
Nie wiem jakie są inne książki Bernardo Stamateasa. Może lepsze, może gorsze? W przyszłości może się zapoznam z innymi tytułami. "Toksyczne relacje" są pierwszym poradnikiem o toksyczności i manipulacji, który przeczytałam i mimo, że widzę w nim wartościowe, przydatne informacje i spostrzeżenia, to jednak mam poczucie lekkiego niedosytu. Możliwe, że kiedyś sięgnę po któryś z poradników innych autorów, utrzymany w podobnej tematyce, żeby skonfrontować z tą i wyrobić sobie zdanie o tego typu literaturze.
Data przeczytania: 31-12-2023 (od: 10-12-2023)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
"Zbyt głośna samotnosć" (Bohumil Hrabal)
Popularne posty
-
🌱 Wraz z początkiem miesiąca liczyłam na delikatne odpuszczenie spraw bieżących, w nadziei na poświęcenie większej ilości czasu książko...
-
W swojej książce Izabela Pek poprzez opowieść o kulisach znajomości z politykami Prawa i Sprawiedliwości obnaża smutną i jednocześnie niepok...
-
🍒 Czerwiec stoi u mnie poradnikiem. Przeważającą liczbę przeczytanych w tym miesiącu książek stanowi właśnie ten gatunek. Miesiąc rozpoczął...
-
❄ Luty zaczął się od ukończenia pierwszej książki z sześciu, które wybrałam sobie jako roczny TBR książek długo czekających na przeczytanie...
-
W książce "Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop" czytelnik może przyjrzeć się karierze Britney od początków, czyli już od...