Nieuchronnie zbliża się czerwiec, a ja z nadzieją spoglądam na moje wyzwanie i już rozmyślam nad nową "szóstką książek" na następne półrocze: lpec-grudzień, którym to wyzwaniem podzielę się z Wami już za miesiąc! 🌷
środa, 31 maja 2023
Podsumowanie maja
poniedziałek, 29 maja 2023
Szklany klosz
Przez pierwszą połowę książki poznajemy Esther, to jak wygląda jej życie, relacje z przyjaciółmi i matką. Ta część najbardziej przypominała mi stylem wypowiedzi "Dzienniki" samej Autorki, co mnie nie dziwi, wszak Sylvia Plath wplotła w tę historii elementy własnego życia i związanych z nim trosk. Dlatego też wielokrotnie miałam wrażenie, ze czytam nie o Esther albo o Sylvii. Albo raczej o Sylvii w skórze Esther. W tej części moją uwagę zwróciło między innymi porównanie życia do drzewa figowego.
Druga połowa książki zaciekawiła mnie bardziej niż pierwsza. O ile podobieństwo do dzienników Plath było dość znajome, o tyle opisy bohaterki szukającej sposobów na popełnienie samobójstwa, czy też opisy pobytu w szpitalu psychiatrycznym i związane z tymi wydarzeniami przemyślenia były intrygujące. Chwilami opisy te nieco przypomniały mi inną, podobną tematycznie powieść Susanny Kasen zatytułowaną "Przerwana lekcja muzyki" - przy czym z pewnością lepiej ukazane. Opisy te sprawiły, że coś w tej opowieści "kliknęło". Przestawiło się na inne tory. Mentalne zaburzenia bohaterki, jej zmagania z własną psychiką i bardzo depresyjny klimat tych fragmentów - jakkolwiek to zabrzmi - w moim odczuciu były najlepszym w tej książce i najwięcej wniosły do ogólnego postrzegania jej jako literackiego dzieła... Choć nie powiem, bo bardzo przykro było obserwować pogarszający się stan głównej bohaterki. A jeśli dodać do tego fakt, iż Autorka książki o takiej tematyce, niedługo po jej napisaniu sama popełniła samobójstwo nie doczekawszy się nawet recenzji własnego pierwszego (i niestety jedynego) pisanego prozą dzieła... Myślę, ze to jeszcze bardziej oddziałuje na czytelnika i odbiór tej historii.
W "Szklanym kloszu" dopatruję się wielu wartościowych cytatów, z których niejednokrotnie wręcz wyziera depresja. I mimo, iż sama książka może nie "przeorała po mnie" aż tak, jak się tego spodziewałam [opierając się na wielu recenzjach i opiniach o niej], to trzeba oddać jej fakt, iż te sformułowania dotykające tematu życia, śmierci, egzystencji, depresji i postrzegania świata i ludzi mocno wżerają się w umysł czytelnika.
Mimo przytłaczającego klimatu książkę czytało mi się szybko, co jest dla mnie swego rodzaju zaskoczeniem, gdyż sądziłam, że tak niełatwy temat nie będzie się czytało tak prosto i błyskawicznie.
Myślę, że "Szklany klosz" najbardziej odczują czytelnicy, którzy choć raz w życiu doświadczyli osobistego, bardzo mocnego poranienia, zmęczenia życiem i otaczającymi ludźmi. Każdy zinterpretuje sobie tę powieść sam, jednakże wniosek nasuwa mi się jeden: książka ta jest warta przeczytania nie tylko przez osoby zmagające się z problemem depresji. Porusza ważne tematy, istotne dla każdego, dlatego uważam, że każdy powinien się z nią zapoznać.
Data przeczytania: 28-05-2023 (od: 20-05-2023)
Ocena
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
sobota, 20 maja 2023
Prawiek i inne czasy
"Prawiek i inne czasy" opowiada losy kilku rodzin na tle pewnych wydarzeń w Polsce, czy to podczas drugiej wojny światowej, czy w czasach komunizmu. Podczas lektury czytelnik poznaje między innymi: Misię, Pawła, Izydora, Rutę, Genowefę, Kłoskę oraz wielu innych. Mnogość postaci niekiedy może sprawić, że czytelnik się pogubi, dlatego lepiej czytać tę książkę w miarę regularnie bez dłuższych odstępów - inaczej łatwo można pomylić kto jest kim. Obserwujemy owych bohaterów od momentu ich młodości, idziemy z nimi przez życie i obserwujemy ich u schyłku życia.
Książka podzielona jest na krótsze i dłuższe rozdziały z przewagą tych krótszych, dzięki czemu książkę czyta się w miarę szybko, aczkolwiek z uwagi na egzystencjalno - filozoficzny charakter nie tak łatwo. Każdy rozdział opowiada o czasie innego bohatera. Czasami mamy rozważania samego Boga (wówczas te rozdziały mamy zatytułowane jako "Czas Gry".
Wielokrotnie w tej powieści można spotkać się z wartościowymi cytatami, zwłaszcza w tych fragmentach, które odnoszą się do tematu wiary, zwątpienia w Boga etc. Przykładowo nasuwają mi się dwa warte uwagi cytaty (choć jest ich więcej):
"(...) ponadczasowy Bóg przejawia się w czasie i jego przemianach. Jeżeli nie wie się, "gdzie" jest Bóg (...) trzeba popatrzeć na to wszystko, co zmienia się i porusza, co nie mieści się w formie, co faluje i niknie: na powierzchnię morza, na tańce korony słonecznej, na trzęsienia ziemi, na dryfowanie kontynentów, na topnienie śniegów i drogi lodowców, na rzeki płynące do mórz, na kiełkowanie nasion, na wiatr, który rzeźbi góry, na rozwój płodu w brzuchu matki, na zmarszczki przy oczach, na rozkład ciała w grobie, na dojrzewanie win, na grzyby rosnące po deszczu."
oraz
"Bóg jest w każdym procesie. Bóg pulsuje w przemianach. Raz jest, raz jest go mniej, ale czasem nie ma go wcale. Bóg bowiem przejawia się nawet w tym, że go nie ma."
A także:
"Człowiek jest ciałem. I wszystko, czego człowiek doświadcza, ma początek i koniec w ciele".
"Prawiek i inne czasy" można różnie interpretować, ale na pewno nie można pominąć jej filozoficznego wydźwięku, zwłaszcza na polu egzystencjalnym. Narodziny życia, strach przed wojną, troski wynikające z nadchodzących zmian oraz schyłek życia, w dodatku niekiedy ubrane w magiczną otoczkę. Poza tym odwołania do wiary, Boga oraz ciekawe spojrzenie Autorki na postać Stwórcy - tutaj w roli obserwatora, który przygląda się swojemu dziełu, wdraża zmiany oraz sam ulega zwątpieniom.
To wszystko sprawia, że "Prawiek i inne czasy" z pozornej powieści o wsi polskiej i ich mieszkańcach staje się filozoficznym traktatem o życiu i śmierci. W moim odczuciu dobra książka, której z pewnością warto poświęcić czas.
środa, 17 maja 2023
Skarabeusz azjatycki
Ważka równoskrzydła
Data przeczytania: 17-05-2023 (od: 17-05-2023)
Ocena
LC nakanapie.pl booklikes.com
poniedziałek, 1 maja 2023
Podsumowanie kwietnia
🌱Wiosny wraz z początkiem miesiąca było mało, gdyż kwiecień, jak to w przysłowiu: "wciąż przeplata, trochę zimy, trochę lata". Za to u mnie pojawiło się kilka interesujących tytułów. Udało się też zrealizować kilka rzeczy, a w szczególności połączyć je tak, aby zgrać wszystko w czasie.
Na przełomie marca i kwietnia zabrałam się za re-read książki "James Cameron's Titanic" - książkę którą czytałam ponad dziesięć lat temu w oryginale językowym. "Titanic Jamesa Camerona" przeczytałam w kilka tygodni i już początkiem kwietnia - w rocznicę wypłynięcia statku w dziewiczy rejs - udało się skończyć tę "podróż przez wspomnienia" związane z tym filmem.
Pozostając wciąż w temacie Titanica - tym razem w rocznicę jego zatonięcia - na blogu zadebiutowała strona poświęcona w całości temu luksusowemu liniowcowi. Wiele miesięcy pracy nad tekstem, zebrania w całość informacji oraz gadżetów i ich zdjęć przyniosły rezultat w postaci mojej satysfakcji z nie najgorzej wykonanej pracy. Niezmiernie się cieszę, że mogłam uruchomić tę stronę i podzielić się z Wami moją pasją. W planach (na bliżej nie określoną przyszłość 😉) mam poszerzanie bloga o inne zakładki tematyczne dotyczące innych tematów, które mnie pasjonują, bądź z którymi jestem w jakiś tam sposób bardziej związana.
Po połowie miesiąca skusiłam się na e-booka. Niedługa książka Siostry Bożenny pod iście długim tytułem: "Wszystko co chcielibyście wiedzieć o pielęgniarkach, ale baliście się zapytać" została przeczytana w jeden wieczór. Jej treść dotyczy pielęgniarek - ich pracy - czyli tematom również bliskim mojej osobie, gdyż związanym z pielęgniarstwem, czym zajmuję się na co dzień zawodowo. Książka, którą warto poznać i to nie tylko już czynnym zawodowo pielęgniarkom, czy początkującym adeptkom pielęgniarstwa, ale także (a może nawet przede wszystkim) tym, którzy chcą choć troszkę poznać pielęgniarki i ich pracę opisane w taki bardziej "lajtowy" sposób, jeśli brać pod uwagę styl wypowiedzi. Książka według mnie nie wyczerpuje [niestety] tematu, nad czym ubolewam. Jest to bardziej taka wiedza "w pigułce".
Kwiecień mogę już zaliczyć do miesiąca pod znakiem Titanica i to nie tylko biorąc pod uwagę faktyczny aspekt historyczny, a mój osobisty - czytelniczy. Świetnym przykładem tego jest trzecia z kolei książka, którą przeczytałam w tym miesiącu, czyli "A Girl Aboard the Titanic. The Remarkable Memoir of Eva Hart, a 7-year-old Survivor of the Titanic Disaster". Opowiadająca losy Evy Hart, która wspomina swoją podróż tym statkiem do Kanady, gdzie wybrała się wraz z rodzicami. Podróż, jak wiemy, tragiczna w skutkach, która odcisnęła piętno na całym dorosłym życiu kobiety.
W kwietniu przypomniałam sobie też film, na którym jakiś czas temu byłam w kinie. Jak tylko dowiedziałam się, że ukazał się na DVD, nie mogłam się doczekać, by znów go obejrzeć. Mowa o filmie dokumentalnym "Ania", który upamiętnia Annę Przybylską. Film, ten gorąco polecam, wszystkim tym, którzy go jeszcze nie widzieli. Tylko uprzedzam, bardziej wrażliwe osoby - produkcja bardzo mocno wzrusza, więc nie obejdzie się bez chusteczek.
Miesiąc zakończyłam niedużym opracowaniem z kolekcji "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki", o tytule "Pająk kolczasty", w którym tym razem przeczytałam o pluskwiakach wodnych. Numer jest trzydziestym drugim z kolei, a to oznacza, że jeszcze sporo mam do nadrobienia, aby zrównać się z tymi obecnie wydawanymi tytułami.
Kwiecień był dla mnie bardzo zabieganym miesiącem. Zarówno pod kątem pracy, jak i praktyk do specjalizacji. Trzeba było podróżować do innego miasta i to nie raz, a dwa razy, do tego obowiązki zawodowe, totalne wyczerpanie fizyczne. Gdzież tu jeszcze czas na książki...? Wciąż nie zapominam o moim TBR-owym wyzwaniu, które przez ten nawał różnych rzeczy nieco się przeciągnął.
Jedno mnie napawa optymizmem. Teraz, pod koniec kwietnia jest pięknie, słonecznie, prześlicznie. Wiosna to zdecydowanie moja ulubiona pora roku 😍
Miesiąc temu wyraziłam swoją nadzieję, na więcej tytułów zróżnicowanych gatunkowo. Udało się, aczkolwiek tematycznie zafiksowałam się dość konkretnie na jednym i tym samym. I muszę przyznać, że...
...nic a nic nie żałuję 😁😃
🌷
Kwiecień w liczbach
Przeczytanych książek: 4
Łączna liczba stron czytanych książek: 329Pająk kolczasty
Data przeczytania: 30-04-2023 (od: 30-04-2023)
Ocena
LC nakanapie.pl booklikes.com
"Zbyt głośna samotnosć" (Bohumil Hrabal)
Popularne posty
-
🌱 Wraz z początkiem miesiąca liczyłam na delikatne odpuszczenie spraw bieżących, w nadziei na poświęcenie większej ilości czasu książko...
-
W swojej książce Izabela Pek poprzez opowieść o kulisach znajomości z politykami Prawa i Sprawiedliwości obnaża smutną i jednocześnie niepok...
-
🍒 Czerwiec stoi u mnie poradnikiem. Przeważającą liczbę przeczytanych w tym miesiącu książek stanowi właśnie ten gatunek. Miesiąc rozpoczął...
-
❄ Luty zaczął się od ukończenia pierwszej książki z sześciu, które wybrałam sobie jako roczny TBR książek długo czekających na przeczytanie...
-
W książce "Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop" czytelnik może przyjrzeć się karierze Britney od początków, czyli już od...