wtorek, 31 grudnia 2024
Ave, Cezar! (film + książka)
poniedziałek, 30 grudnia 2024
Trzynasta opowieść
Data przeczytania: 30-12-2024 (od: 2-12-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
sobota, 28 grudnia 2024
Tęsknota
CYKL: "SAGA O LUDZIACH LODU" (TOM 4)
Data przeczytania: 28-12-2024 (od: 27-11-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
czwartek, 26 grudnia 2024
Ja, która nie poznałam mężczyzn
niedziela, 22 grudnia 2024
Owierzyświat
Poza wspomnieniami o podróży Autor porusza też bardzo życiowe, egzystencjalne tematy, w których nie brakuje swego rodzaju żalu ("Ocalenie" (1976) (s.19)). W szczególności zaś dotykają przemijania ("Remanent z białej magii" (1979) (s.15), tematu egzystencji w wierszu napisanym dla Stanislawa Sojki (s. 25), "Ambulanza" (2005) (s. 38), "Konduktor z Lilas" (s 56), "Starzy ludzie ze starymi psami" (s. 78), "Twarz Shillera" (s. 117), "Przyszło niezauważone" (2016) (s. 149), "Skutek bez przyczyny" (s.150), "Precyzja" (s. 223). Pan Jacek Cygan w tych wierszach wypowiada się refleksyjnie, nierzadko z nostalgią, ale czasem pojawiają się w tomiku wiersze, w których takie trudne tematy opisano w lekki sposób (tu mam na myśli: "Piórko kolibra" (2011) (s. 119).
Temat przyrody, której grozi swego rodzaju nieuchronna korozja i rozpad, jest szczególnie widoczny w nostalgicznym wierszu "Rdza" (2010) (s. 116). Czasami lekarstwem na zło świata może być najzwyklejszy śnieg ("Spadł śnieg" (s.23)).
Jeśli jednak ktoś sądzi, iż Pan Jacek Cygan w swoim tomiku ujął samą śmierć i trud życia, to najzwyczajniej się myli. Dla równowagi mamy tutaj też piękne wiersze, którym nie brakuje: zmysłowości "Nie miałaś takiego zamiaru" (1993) (s. 18); uroku w bardzo ładnym, rytmicznym, delikatnym jak chmurka wierszu "Są miejsca, w których zawsze wieje..." (a. 26); lekkości, gdy Autor zabawnie opisuje proces twórczy w wierszu "Biurko nadmorskie" (2010) (s. 105); refleksji w skłaniającym do zadumy wierszu "Rachunek milczenia" (s. 114); wzruszeń w pięknym, bardzo wymownym w swojej prostocie wierszu "Ręce, które mnie kochały" (2010) (s. 91).
#1 TBR 2025 Polecenia znajomych
niedziela, 8 grudnia 2024
Skarb
CYKL: "RODZINA MONET" (TOM 1)
"Skarb" otwiera cykl książek, o których słyszałam różne zdania. Od zachwytów, po krytykę. Autorka w tym tomie przedstawia historię Hailie - czternastoletniej dziewczyny, której świat załamuje się gdy pewnego dnia traci dwie najbliższe osoby. Ogromny smutek, żal i samotność nie ustępują nawet, gdy dowiaduje się, że ma... braci. Świat nastolatki w jednej chwili wywraca się do góry nogami, gdyż od tej pory będzie musiała nie tylko pogodzić się ze stratą najbliższych, ale też zaakceptować nowe miejsce zamieszkania i - przede wszystkim - poznać i nauczyć się żyć z całkiem dla niej obcymi ludźmi. Jak potoczą się losu Hailie? Jak zareagują na jej obecność bracia? Czy dziewczyna zaaklimatyzuje się w domu, w którym dziewięćdziesiąt procent to mężczyźni? Odpowiedzi na te i inne pytania należy szukać w pierwszym tomie cyklu o rodzinie Monetów.
"Skarb" wciąga z każdym rozdziałem, a po odłożeniu coś kazało mi do niej wracać, aby pochłaniać kolejne rozdziały. Była w moich myślach w ciągu dnia, kiedy nie mogłam jej czytać, jednocześnie będąc tą lekturą, z którą chciałam ów dzień kończyć. Natomiast kiedy już ją czytałam, pochłaniałam ją jednym tchem żałując, że dzień się kończy. Jaka książka może tak "zrobić z czytelnikiem"? Jaka książka może zawładnąć jego myślami na większość dnia? Tylko taka, która jest albo rewelacyjną lekturą, albo przynajmniej bardzo dobra. "Skarbu" nie nazwałabym powieścią rewelacyjną, mimo, iż rewelacyjnie mi się ją czytało. Dlaczego? Ponieważ od lat konsekwentnie oceniam książki według tego jak czuję. Niezmiennie więc czuję (i będę tak twierdzić zawsze), iż określenie "rewelacyjna", a tym bardziej "wybitna", czy "arcydzieło" będę rezerwować faktycznie dla książek, które zasługują na to miano. "Skarb" jest niewątpliwie bardzo dobrą książką, aczkolwiek daleko jej do miana wybitnego dzieła, a to, iż rewelacyjnie mi się ją czytało nie może rzutować na ocenę, kiedy zauważam, że jest to po prostu obyczajowa opowieść bazująca na tragedii życiowej głównej bohaterki, która zmaga się ze swoimi demonami.
Dodatkowo zauważam jak wielką sinusoidą jest życie Hailie z jej braćmi pod jednym dachem, a toksyczność tych wszystkich korelacji/relacji/związków (tak, wszystkich - włączając w to również samą Hailie) jest tak wielka, że aż zadziwiająca jak na jedną książkę.
Kluczę, nie chcąc zdradzić zbyt wiele z fabuły, choć mam bardzo dużo przemyśleń na temat tego tomu. Niestety nie mogę napisać nic więcej, gdyż mogłabym zbyt wiele zdradzić z treści ty, którzy jeszcze tej ksiażki nie czytali. Aczkolwiek już dziś wiem, że kiedy przeczytam czwartą część i będę pisać opinię do niego, postaram się odnieść do wszystkich swoich przemyśleń w podsumowaniu całej serii. Zarówno do tych, które mam na myśli już teraz, które dotyczą pierwszego tomu, jak i do każdych kolejnych tomów, które są jeszcze przede mną.
Czy poleciłabym sięgnąć po "Skarb"? Jak najbardziej tak, bo jest bardzo zajmującą, ciekawą lekturą. Można też dopatrzyć się w niej kilku aspektów godnych analizy - mam na myśli psychikę bohaterów oraz analizę sytuacji, w której znalazła się Hailie.
Natomiast, mając wiedzę o opiniach, które czytałam oraz stwierdzeniach, iż nie powinny tej serii czytać dzieci, jednocześnie widząc jaki target jednak po te książki sięga, nie omieszkam napisać: z uwagi na toksyczność wielu zachowań i sytuacji w tej książce, sporą ilość przemocy fizycznej, słownej (mocne przekleństwa), tej książki z pewnością nie powinny czytać osoby będące w wieku głównej bohaterki (14-15 lat), a także młodsze. Ponieważ mogą one - podobnie zresztą jak Hailie - nie mieć dobrze wypracowanej umiejętności oceny sytuacji.
Plusy wydania: ładne, barwione brzegi, twarda oprawa, podwójne tasiemki. Minusem wydania są dość liczne literówki.
Jeśli chodzi o następne tomy: jestem ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów oraz tego, czy kolejne tomy również będą dla mnie tak zajmujące, jak ten pierwszy.
Data przeczytania: 7-12-2024 (od: 23-11-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
piątek, 6 grudnia 2024
Dyżur. Historie (nie)prawdopodobne
Data przeczytania: 6-12-2024 (od: 6-12-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
wtorek, 3 grudnia 2024
Gwiezdny pył
sobota, 30 listopada 2024
Podsumowanie listopada
🍁Listopad zaczął się u mnie z mocnym erotycznym zabarwieniem. A to za sprawą "Gothikany", książki przeczytanej w ramach Klubu Książki "American Club Corner". Książki chwilami tak źle napisanej, tak grafomańskim językiem, że momentami oczy bolą, a dusza pragnie wyjść, stanąć obok i z politowaniem pokręcić głową przypatrując się z boku. Nie wiem dlaczego ta książka ostatecznie zajęła mi czas oraz sprawiła, że chętnie do niej powracałam. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego spośród jednocześnie kilku innych - o niebo lepiej napisanych książek rozmaitych gatunków, które jednocześnie czytałam - to właśnie po "dzieło" tajemniczej RuNyx sięgałam najchętniej. Tym samym, jeśli kiedykolwiek ktoś zapytałby mnie: "jaką książkę spośród przeczytanych mogę uznać za moje osobiste <<guilty pleasure>>?", mogę z czystym sumieniem wymienić właśnie tę.
W listopadzie kontynuowałam cykl "Saga o Ludziach Lodu". Pierwsze tygodnie miesiąca zajęła mi lektura "Polowania na czarownice". Drugi tom tego cyklu był ciekawy, a jego zakończenie rozbudziło moje zainteresowanie dalszym ciągiem, dlatego bez wahania zabrałam się za trzeci tom. "Otchłań" ukończyłam w ostatnim tygodniu miesiąca. Bardzo się cieszę, że udało mi się przypomnieć o Ludziach Lodu tym z Was, kto w przeszłości spotkał się już z książkami Sandemo. Dla mnie to coś nowego, a dla niektórych z Was miły sentyment 😏
W połowie miesiąca ukończyłam "Lot nisko nad ziemią" Ałbeny Grabowskiej, czyli książkę, która była w moim zestawieniu TBR-u, przygotowanego na drugą połowę tego roku. Do tej pory kojarzyłam Autorkę bardziej z powieści historycznych. Mile zaskoczyłam się lekturą tej książki. Nie przypuszczałam, że historia Weroniki tak bardzo mnie zainteresuje. W książce tej obserwujemy historię głównej bohaterki, oraz możemy przyjrzeć się jej portretowi psychologicznemu, a ten jest bardzo bogaty. Zdecydowanie, jest to tytuł wart polecenia.
"Wiedźmy", to książka która zwyczajnie nie przykuwała mojej uwagi na dłużej. A każde odłożenie sprawiało, że nie ciągnęło mnie do jej kontynuowania. Początki z książką Emilii Hart, w moim przypadku, nie należały do najłatwiejszych. Dopiero około połowy lektury Autorka zdobyła moje zainteresowanie, co zaowocowało ukończeniem tej historii. Ostatecznie polecam ten tytuł, zwłaszcza miłośnikom/miłośniczkom książek, w których mamy troszkę magii (takiej w wersji light), troszkę historii (polowanie na czarownice, sądy i skazywanie na śmierć za wykonywanie czarnej magii), a także rodzinne tajemnice i dramaty obyczajowe. Książka Emilii Hart jest takim połączeniem tych trzech elementów.
Końcem listopada, również w ramach Klubu Książki "American Club Corner", przeczytałam dwa tytuły, które mają ze sobą coś wspólnego. Pierwszy, to opowiadanie Egdara Allana Poe "Zagłada domu Usherów", natomiast drugi to "Co porusza martwych". Z uwagi na to, iż książka Pani T. Kingfisher jest retellingiem wspomnianego opowiadania, zdecydowałam się zacząć przygodę z tą historią od pierwowzoru. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż sięgając po książkę Kingfisher miałam większe rozeznanie w historii, na której Autorka bazowała. Oba tytuły są niezłe i warte uwagi, przy czym zauważam nieco więcej mroku i klimatu grozy w książce Pani Kingfisher. Jest to jednak moje zdanie, z którym rzecz jasna, nie każdy musi się zgodzić. Trudność u Kingfisher polega na formie zaimków, które użyła Autorka u postaci Alex. Zwłaszcza na początku było to męczące. Z czasem można się do tego przyzwyczaić.
W dniach 22 i 23 listopada obrywały się Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie. Pojechałam na nie w drugi dzień, gdzie udało się spotkać Weronikę Annę Marczak oraz zdobyć autografy do książek z cyklu "Rodzina Monet". Już teraz mogę zdradzić, iż czekając w bardzo długiej kolejce do Autorki, zaczęłam czytać pierwszy tom tego cyklu. Chciałabym jeszcze w tym roku go ukończyć, tym bardziej, że lektura mnie pochłonęła 🤪
W listopadzie tytułem miesiąca jest "Lot nisko nad ziemią"
Listopad w liczbach
Przeczytanych książek: 7
Łączna liczba stron czytanych książek: 1908
Fantastyka/Fantasy/Sci-Fi: 6 (w tym: literatura obyczajowa/romans: 3; horror: 2)
Literatura piękna: 1
środa, 27 listopada 2024
Otchłań
CYKL: "SAGA O LUDZIACH LODU" (TOM 3)
wtorek, 26 listopada 2024
Co porusza martwych
CYKL: "SWORN SOLDIER" (TOM 1)
Data przeczytania: 25-11-2024 (od: 22-11-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
piątek, 22 listopada 2024
Zagłada domu Usherów
Data przeczytania: 22-11-2024 (od: 21-11-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
czwartek, 21 listopada 2024
Wiedźmy
Emilia Hart w swojej książce opowiada o sile kobiet, harcie ich ducha, mocy rodzinnych więzi. Trochę o uczuciach, ale też trochę o ich braku oraz o smaku słodkiej zemsty. Ogólnie, uważam "Wiedźmy" za książkę dobrą, ciekawą, intrygującą. Cieszę się, że dałam jej szansę i nie zrezygnowałam z dalszej lektury. Warto było się z nią zapoznać.
Data przeczytania: 21-11-2024 (od: 21-10-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
piątek, 15 listopada 2024
Lot nisko nad ziemią
Data przeczytania: 00-11-2024 (od: 2-11-2024)
LC Goodreads nakanapie.pl booklikes.com
"Zbyt głośna samotnosć" (Bohumil Hrabal)
Popularne posty
-
🌱 Wraz z początkiem miesiąca liczyłam na delikatne odpuszczenie spraw bieżących, w nadziei na poświęcenie większej ilości czasu książko...
-
W swojej książce Izabela Pek poprzez opowieść o kulisach znajomości z politykami Prawa i Sprawiedliwości obnaża smutną i jednocześnie niepok...
-
🍒 Czerwiec stoi u mnie poradnikiem. Przeważającą liczbę przeczytanych w tym miesiącu książek stanowi właśnie ten gatunek. Miesiąc rozpoczął...
-
❄ Luty zaczął się od ukończenia pierwszej książki z sześciu, które wybrałam sobie jako roczny TBR książek długo czekających na przeczytanie...
-
W książce "Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop" czytelnik może przyjrzeć się karierze Britney od początków, czyli już od...